LVPA

Co je LVPA?

9. listopadu 2006 jsme na sezení Pražského latinského kroužku četli pohádku o Červené Karkulce, kterou kdysi do latiny přeložil Karel Třeska. Jedna z přítomných studentek, čtouc o košíčku s vínem a bábovkou a o sežrané babičce, tehdy rozpoznala v hlavní hrdince příběhu samu sebe.

Dotyčná studentka pak okamžitě navrhla, abychom pohádku nacvičili a zahráli (a malinko se předvedli, samozřejmě). A tak spatřila světla jeviště RUBRA CUCULLA. Již v průběhu příprav se zjistilo, že ona dívenka s červeným čepečkem nebyla germánského, slovanského či galského původu, ale že to byla pravá Římanka (a také Řekyně)! A s tímto objevem souvisí vznik LVPy.

LVPA (říkejme jí přátelsky Lupa) se zrodila 20. prosince 2006 - krásná, mladá, nadaná. Zároveň s Červenou Karkulkou (Cucullou) tehdy poprvé hrála před aplaudujícími bohy a lidmi.

A Lupa rostla, zrála... Diváci ji tak mohli vidět např. v lese, s napětím sledujíce příběh dvou ubohých dětí, jež byly vyhnány rodiči z domova, nebo dokonce na Rhodu a společně s ní se zúčastnit svatby Růženky a krásného prince (pravého Římana, samozřejmě). A další dobrodružství ji teprve čekají!

Dobře víme, co, nebo spíše koho označovali Římané slovem lupa* , a nezvolili jsme to jméno náhodou - Lupa1+2 totiž byla jedna z hlavních postav v představení RUBRA CUCULLA, a i když je lupa1 taky lupa2, je spojena pevným poutem s naším divadelním spolkem.

Přesvědčili jsme se již, že "hry se střídají a potlesk sílí", nebo také latinsky:

Ludi Variantur, Plausus Augetur.

 

Quod bonum, faustum, felix fortunatumque sit!

 

---------------------------------------------------------------------

* Latinsko-český slovník (Pražák-Novotný-Sedláček):

lupa, -ae, f.: 1. vlčice, 2. nevěstka, děvka

---------------------------------------------------------------------

LVPA nás/vás baví !!!

Omlouváme se všem svým obdivovatelům, kteří ještě nevládnou latinou natolik, aby rozuměli jemným nuancím našeho temného slohu. Připravujeme českou mutaci celých stránek, ale to ještě chvilku potrvá a mnoho zajímavého na stránkách můžete objevit již DNES!

Návod na použití stránek bez znalosti latiny

Nejprve ke sloupci po levé straně tohoto okna:
Pod odkazem Itinera LVPAe naleznete fotografie z našich zájezdních představení, pod odkazem Histriones najdete všechny báječné herce a herečky našeho souboru. Pod odkazem Admiratores objevíte formulář, po jehož vyplnění se stanete členem našeho fanklubu a budete dostávat e-mailem novinky a pozvánky na lupí představení. Do Locutoria nám můžete napsat vzkaz (pište do pole označeného Nuntius), a to v jakémkoli jazyce!

A nyní ke sloupci po pravé straně tohoto okna:
Rubra Cuculla, De Casula... a Rosaciola jsou názvy našich představení, každé z nich má vlastní stránku. Uvnitř stránky představení pak naleznete odkazy na Scriptum (scénář v latině), Imagines (fotky z představení a zkoušek), Praelibatio (trailer - doporučujeme!).

Představení Rubra Cuculla a Rosaciola jsme již také vydali na DVD, a to s českými titulky! Chcete-li mít tato jedinečná DVD ve své sbírce, kontaktujte nás (info&lvpanostra.net - zaměňte prosím znak & za @) -  DvojDVD Rubra Cuculla stojí 100 Kč, Rosaciola 150 Kč. Při koupi obou pohádek zaplatíte pouze 230 Kč.

 

 

Vaše Lupa

 

LVPAe flosculus

LVPA in fabula.

Verba alata

"Délkou sice
krátkometrážní,
ale významem
pozoruhodný film.
"
(De Parva Rubra Cuculla)
Alena Prokopová,
pellicularum aestimator

Rasnal

Rasnal

Romula

romula

Aureola

Rosaciola

rosaciola

Casula

casula

Cuculla

cuculla